Для розміщення оголошення пройдіть авторизацію на сайті або реєструйтеся

Авторизуватися на сайті Зареєструватися
block
post

Поводження з побутовими відходами в Луганську сьогодні

За останні кілька місяців екологічні питання в Луганську набули нової гостроти та актуальності. Ті проблеми поводження з побутовими відходами, які ще на початку року вважалися остаточно вирішеними, зараз знову становлять загрозу безпечному існуванню міста  та регіону в цілому.

Полігон побутових відходів в Луганську – один із найсучасніших комплексів подібного роду на території України. Його спорудження відбулося з урахуванням кращого вітчизняного та закордонного досвіду, технічних та технологічних рішень у сфері захисту навколишнього середовища. У комплекс входять:

1. Виведена з експлуатації ділянка захоронення відходів - рекультивована та оснащена синтетичним захисним шаром з системою збору та утилізації біогазу, що унеможливлює потрапляння парникових газів в атмосферу.

2. Діюча ділянка полігону- експлуатується згідно чинних екологічних норм.

3. Нова черга полігону – побудована з використанням європейських технологій та матеріалів, забезпечуючи безпрецедентний для України рівень захисту ґрунтів та підземних вод від продуктів розпаду побутових відходів.
 
 
Збройне протистояння в безпосередньої близькості від інфраструктури полігону призвело до певної кількості її руйнувань, та завдало значної матеріальної шкоди експлуатуючому підприємству

 
 
Пошкоджена ділянка  Зміст пошкодження
Рекультивована частина полігону побутових відходів 1. Внаслідок вибухів пошкоджено близько 400 кв. м захисного екрану рекультивованої ділянки.

2. Частково зруйновані п’ять газозбірних свердловин та пунктів.

3. Деформовані газові трубопроводи  внаслідок впливу вибухової хвилі.

4. Механічне пошкодження обладнання установки по утилізації біогазу.
Діюча ділянка полігону побутових відходів  

1. Потрапляння снарядів у місце захоронення відходів зумовило виникнення пожежі, унаслідок якої  утворилися приховані порожнини.

2. Значна ймовірність існування боєприпасів, що не розірвалися.

3. Зупинилася станція відкачки рідких продуктів розпаду побутових відходів (фільтрата).

4. Пошкоджені мережі трубопроводів для відкачки фільтрата.
Нова черга полігону побутових відходів  Пошкоджений протифільтраційний екрану в зв’язку з вибухами на поверхні.

Отримані пошкодження  унеможливлюють функціонування системи збору та утилізації біогазу, що призводить до потрапляння парникових газів в атмосферу. Також існує вірогідність пожежі в місцях пошкодження захисного екрану рекультивованого полігону.

Стан на діючий ділянці полігону робить його експлуатацію небезпечною для життя та здоров’я працівників, а також завдає суттєвої шкоди навколишньому  середовищу внаслідок потрапляння в атмосферу токсичних продуктів горіння. В осінньо-зимовий  період існує небезпека потрапляння продуктів розпаду побутових відходів в Луганський водозабір та отруєння питної води.

Відсутність коштів, унаслідок загальної ситуації на сході країни, призводить до того, що підприємство з вивозу та захороненню відходів змушено відновлювати постраждалу від бойових дій техніку та здійснювати її поточний ремонт за рахунок розукомплектування частини основних фондів. Значна частина техніки та спеціалізованого транспорту відновленню не підлягає.

Значна міграція працівників із зони бойових дій загострила проблему відсутності висококваліфікованих кадрів, що ускладнює оперативну діяльність та стримує розвиток інфраструктурних проектів підприємства.

Певний період часу, коли внаслідок бойових дій підприємство не мало можливості транспортувати відходи на полігон, воно було змушено використовувати непідготовлені земельні ділянки для тимчасового складування побутових відходів. З одного боку, це дало змогу підтримувати прийнятне санітарне становище в межах міста, а з іншого – в близькому майбутньому це несе загрозу забруднення ґрунту та питної води.
 
Орієнтовна вартість заходів, спрямованих на відновлення інфраструктури підприємства зі збирання та захоронення відходів, його матеріально-технічного забезпечення, а також для гарантування безпеки працівників полігону та мешканців регіону складає близько 13,6 млн. грн.

Зміст заходів

Орієнтовна вартість, тис.грн

  1. Відновлення герметичності захисного екрану рекультивованої ділянки, ремонт газозбірних свердловин та пунктів за допомогою спеціалізованих проектних та будівельних організацій.
  2. Оцінка руйнувань та відновлення функціонування мережі газових трубопроводів.
  3. Ремонт обладнання факельної установки з утилізації біогазу за допомогою підприємства-виробника обладнання
  4. Розмінування території полігону відповідними спеціалістами органів із надзвичайних ситуацій
  5. Ліквідація прихованих порожнин у місцях захоронення відходів за допомогою ґрунтів та будівельного сміття з їх подальшим ущільненням
  6. Ремонт станції для відкачки  рідких продуктів розпаду побутових відходів, а також мережі задіяних в цьому процесі трубопроводів

7.      Відновлення парку автомобільної та спеціалізованої техніки для забезпечення виконання підприємством його функціональних обов’язків

8.      Придбання транспорту, замість знищених, вилучених одиниць, або тих, що не підлягають відновленню в кількості, здатної забезпечити функціонування підприємства за звичних умов та кількості населення міста

9. Необхідність фінансування робіт з ліквідації вимушених стихійних звалищ у межах міста, з подальшим захороненням на полігоні та рекультивацією забруднених земель

400

40

240

 

50

80

370

12000

450

 
Відновлення роботи підприємства в повному обсязі, проведення робіт з відновлення об’єктів інфраструктури та основних фондів, приведення санітарного стану міста у відповідність до чинного законодавства, відновлення роботи промислових підприємств та повернення мешканців міста… Усе це та багато іншого необхідно зробити міської владі та комунальним установам для того, щоб Луганськ знову став комфортним для життя містом, з високим рівнем екологічної безпеки та культури у сфері поводження з відходами.
 
Булгаков Олександр,
експерт Громадської спілки «Програма сприяння відродженню та інтеграції Сходу України «Донбас»  
03.10.2014

Розділи: Відходи

 

Дивитися результати Інші опитування