Для розміщення оголошення пройдіть авторизацію на сайті або реєструйтеся

Авторизуватися на сайті Зареєструватися
block
post

Стан галузі поховання в Україні за 2014 р.

В Україні протягом 2014 року ритуальні послуги населенню надавали 559 ритуальних служб та 2224 суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність на договірних засадах із ритуальними службами.

Протягом 2014 року в Україні ритуальними службами поховано майже 490 тис. померлих осіб, що становить 77% від загальної кількості померлих, яка за статистичними даними, наданими Державною службою статистики України за 2014 рік, становить 633 тис. осіб.

Ритуальними службами, що створені органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами відповідно до статей 8, 9 Закону України «Про поховання та похоронну справу», протягом минулого року надано населенню ритуальних послуг та реалізовано предметів ритуальної належності на загальну суму майже 690 млн.грн., що на 3% менше порівняно з 2013 роком.

Загальний обсяг наданих ритуальних послуг та предметів ритуальної належності населенню суб’єктами господарювання різних форм власності  у 2014 році склав 1,30 млрд. грн., з яких майже 53% надано ритуальними службами.

Зокрема, ритуальними службами реалізовано населенню предметів ритуальної належності на суму понад 377 млн.грн., з яких продано: 182 тис. трун на суму 132 млн.грн.; 746 тис. вінків на суму 79 млн.грн.; 36 тис. пам’ятників на суму 92 млн.грн.; 12 тис. огорож намогильних на суму 12 млн.грн. та інших предметів на суму понад 62 млн.грн.

Ритуальними службами надано ритуальних послуг населенню на суму 312 млн.грн., що на 11% менше, ніж у 2013 році, в тому числі: надано 182 тис. послуг транспорту для обслуговування процесу поховання на суму 61 млн.грн.; викопано 234 тис. могил на суму 109 млн.грн.; установлено 27 тис. пам’ятників на суму 50 млн.грн., зокрема, 10 тис. пам’ятників із натурального каменю на суму 27 млн.грн. та 16 тис. пам’ятників із залізобетону на суму 22 млн.грн.; установлено 6 тис. огорож на суму 4 млн.грн. та надано інших ритуальних послуг на суму понад 88 млн.грн.

Водночас, понад 47% наданих ритуальних послуг та реалізованих предметів ритуальної належності забезпечуються підприємствами приватної форми власності.

Ритуальні послуги населенню протягом минулого 2014 року надавали 2224 суб’єктів господарювання різних форм власності на договірних засадах із ритуальними службами, з яких: 351 підприємство комунальної форми власності, 752 підприємства приватної форми власності та 1121 окремий підприємець.

Загальна чисельність приватних підприємств порівняно з 2013 роком зменшилась на 14%. Найбільша кількість суб’єктів господарювання в сфері ритуальних послуг відмічена в Дніпропетровській (185) та Запорізькій (201) областях.

В населених пунктах України розміщено майже 32 тис. місць поховань, із яких благоустроєні 26 тис. місць поховань (81%). Повністю благоустроєні кладовища в Івано-Франківській (100%) та Чернівецькій (100%)  областях, в той час як в Київській області благоустроєні лише 16% кладовищ, а в Волинській області – 49%.

При цьому 3тис. місць поховань розташовані в містах та селищах та 29 тис. –  в сільській місцевості.

Водночас, із загальної кількості місць поховань в містах та селищах 2 тис. діючих та 1 тис. закритих, з яких благоустроєні 3 тис. місць поховань, що становить 100%; із загальної кількості місць поховань в сільській місцевості 25,8 тис. діючих та 2,7 тис. закритих, з яких благоустроєні лише 23 тис. місць поховань, що становить 79%.

На благоустрій місць поховань протягом 2014 року органами місцевого самоврядування виділено 104 млн. грн., що на 4% менше порівняно з 2013 роком, що вкрай недостатньо. 61% цих коштів спрямовано на оплату праці персоналу.

На даний час в населених пунктах України існує необхідність в будівництві 509 місць поховань, при цьому поховано шляхом кремації 22 тис. померлих осіб, що складає лише 4% від загальної кількості похованих померлих. Поховання шляхом кремації здійснюються лише у містах Києві, Одесі та Харкові, де функціонують крематорії.

Разом з тим, в населених пунктах Одеської області поховано шляхом кремації понад 3 тис. осіб, що становить лише 14% від загальної кількості похованих, та існує потреба у будівництві 30 нових місць поховань; в населених пунктах Харківської області поховано шляхом кремації 7 тис. осіб, що становить лише 31% від загальної кількості похованих, та існує потреба у будівництві 51 нових місць поховань; у місті Києві поховано шляхом кремації 11 тис. осіб, що становить лише 52% від загальної кількості похованих, та існує потреба у будівництві 3 нових місць поховань. Такий стан справ свідчить про неналежну увагу органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів до поширення серед населення традиції організації поховання померлих шляхом кремації.

Середня вартість одного поховання в Україні за 2014 рік склала 2653 грн., що на 14% більше порівняно з 2013 роком (2326 грн.). Найвищий показник середньої вартості поховання відмічено в містах Києві (4239 грн.), Львівській (4000 грн.) та Житомирській (3098 грн.) областях, тоді як найнижчий – в Чернівецькій (1470 грн.) області.

Наразі стан галузі поховання в Україні наведено без урахування даних АР Крим, Луганської області та м. Севастополя.

Разом з ти, як свідчить стан справ у галузі поховання, нині ще мають місце проблемні питання, що виникають внаслідок недостатньої уваги з боку органів місцевого самоврядування до дотримання положень Закону України «Про поховання та похоронну справу», зокрема, щодо вирішення питань, спрямованих на удосконалення організації проведення поховання померлих, а саме: підвищення якості надання похоронних послуг та виготовлення предметів похоронної належності; створення конкурентного середовища та залучення на конкурсних засадах суб’єктів господарювання різних форм власності; розвитку такого напрямку у галузі поховання, як кремація, зокрема приділення значної уваги такому виду поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, особливо у містах, де функціонують крематорії, що дозволило б вирішувати питання дефіциту земельних ресурсів для створення нових кладовищ у населених пунктах України; забезпечення належного виділення коштів, необхідних для благоустрою місць поховань, що дало б змогу здійснювати відповідні заходи по збереженню та охороні місць поховань, попередженню навмисного руйнування чи викрадення колумбарних ніш, намогильних споруд та склепів і осквернення могил.

Так останнім часом до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства надходять численні звернення, як від громадських організацій – асоціацій у галузі поховання, так і від окремих суб’єктів господарювання у галузі поховання, що призводить до конфліктів на ринку ритуальних послуг, акцій протесту та створює соціальну напругу.

Враховуючи зазначене та з метою запровадження дієвих шляхів розв’язання проблемних питань Мінрегіоном України протягом 2014 року проведено низку нарад тимчасової Робочої групи з питань благоустрою населених пунктів та комунального обслуговування при Робочій групі з питань реформування та розвитку житлово-комунального господарства Мінрегіону щодо напрацювання переліку питань шляхом нормативного врегулювання питання реформування галузі поховання.

Додатковi матерiали
17.04.2015

Розділи: Благоустрій територій

 

Дивитися результати Інші опитування