Для розміщення оголошення пройдіть авторизацію на сайті або реєструйтеся

Авторизуватися на сайті Зареєструватися
block
post

Стан сфери поводження з побутовими відходами в Україні за 2016 рік

В Україні за 2016 рік (без урахування даних АР Крим та м. Севастополь) утворилось близько 49 млн. мпобутових відходів, або близько 11 млн. тонн, які захоронюються на 5,5 тис. сміттєзвалищ і полігонів загальною площею понад 9 тис. га.

Збирання побутових відходів.
Понад 78% населення України охоплено послугами з вивезення побутових відходів.
Найгірший показник охоплення населення послугами з вивезення побутових відходів у Волинській та Луганській областях, який складає 61%.
Завдяки впровадженню в 575 населених пунктах роздільного збирання побутових відходів, роботі 22 сміттєсортувальних ліній, 1 сміттєспалювального заводу і 3 сміттєспалювальних установок перероблено та утилізовано близько 5,76% побутових відходів, з них: 2,72 % спалено, а 3,04% побутових відходів потрапило на заготівельні пункти вторинної сировини та сміттєпереробні заводи.

Полігони побутових відходів.
Кількість перевантажених сміттєзвалищ становить 327 од. (6%), а  1339 од. (24%)  не відповідають нормам екологічної безпеки.
Неналежним чином проводиться робота з паспортизації та рекультивації сміттєзвалищ. З 1622 сміттєзвалища, які потребують паспортизації, у 2016 році фактично паспортизовано 383 од. (потребує паспортизації 23 % сміттєзвалищ від їх загальної кількості).
Найбільша кількість полігонів, які потребують паспортизації, у Дніпропетровській області – 66% від загальної кількості полігонів в області та Запорізькій області – 63 %.
З 516 сміттєзвалищ, які потребують рекультивації, фактично рекультивовано 86 од. (8% потребує рекультивації).
Найбільша кількість полігонів, які потребують рекультивації, у Закарпатській області – 66 % від загальної кількості полігонів в області.
Потреба у будівництві нових полігонів складає понад 464 одиниці. Найбільша потреба у будівництві нових полігонів у Дніпропетровській області – 49 одиниць, у Запорізькій та Київській областях – 42 одиниці.
Через неналежну системи поводження з твердими побутовими відходами в населених пунктах, як правило у приватному секторі, щорічно виявляється близько 29 тис. несанкціонованих звалищ, що займають площу 1,3 тис. га, з них ліквідовано у 2016 році майже 28,9 тис несанкціонованих звалищ площею 1,2 тис. га.
Суб’єкти господарювання, які надають послуги з вивезення побутових відходів
Проводиться відповідна робота зі створення ринкових умов та розвитку конкурентного середовища. Так, у 2016 році, надавали послуги у сфері санітарної очистки 1143 організацій, в тому числі 292 приватної власності (26%). Найбільша кількість підприємств приватної форми власності у цій сфері у м. Києві (83%) та Закарпатській області (58%).
Чисельність працюючих у сфері поводження з побутовими відходами складає майже 16 тис. осіб.
Загальна кількість спеціально обладнаних транспортних засобів складає майже 3,5 тис. одиниць. Середній показник зношеності спецавтотранспорту у 2016 році складає 66%. Найменший відсоток зношеності сміттєвозів у Полтавській та Хмельницькій областях (45%).

Фінансування сфери поводження з побутовими відходами
Середній тариф на поводження з побутовими відходами в країні становить близько 64,8 грн./м3, у тому числі за захоронення – 19,64 грн./м3. Середній тариф на поводження з побутовими відходами для населення становить понад 54 грн./м3, у т.ч. за захоронення – понад 16 грн./м3.
За експертними оцінками обсяг реалізацій послуг з вивезення побутових відходів у 2016 році складає понад 2 млрд. грн.
Обсяг сплачених послуг складає понад 1,97 млрд. грн. (95% від наданих послуг).
Сума пільг населенню у наданні послуг з вивезення побутових відходів за розрахунками підприємств склала 59,8 млн. грн., а фактично відшкодовано 55,5 млн. грн. (93%).
На дотаційне фінансування розвитку та утримання санітарної очистки у 2016 році було виділено понад 444 млн. гривень. Найбільші обсяги фінансування сфери поводження з побутовими відходами відмічено у Харківській області (понад 148 млн. грн.) та Донецькій області (50 млн. грн.).
Кредиторська заборгованість у сфері поводження з побутовими відходами в 2016 році складає 430 млн. грн., з них з оплати праці понад 11 млн. грн. Найбільша кредиторська заборгованість з оплати праці у Донецькій області та м. Києві.
Дебіторська заборгованість у 2016 році складає майже 594 млн. грн., з них заборгованість населення майже 488 млн. грн., бюджетних організацій – 26 млн. грн.
Згідно з положеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (стаття 30) вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів відноситься до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Основними чинниками, що сприяють такому стану сфери поводження з побутовими відходами є неврегульованість на законодавчому рівні положень щодо встановлення тарифів та оплати послуг у сфері поводження з побутовими відходами і невиконання місцевою владою вимог, визначених Законами України «Про житлово-комунальні послуги» та «Про відходи» в частині недостатнього фінансування розвитку і утримання об’єктів галузі, встановлення економічно — обґрунтованих тарифів, норм надання послуг з вивезення побутових відходів та організації належного контролю за перевезенням побутових відходів і використанням полігонів та сміттєзвалищ. В той же час, органи місцевого самоврядування не поспішають, а іноді і зволікають, з впровадженням сучасних методів та технологій поводження з побутовими відходами.
Додатковi матерiали
31.07.2017

Розділи: Відходи

 

Дивитися результати Інші опитування